Vrchol sezóny přichází. Start vyřazovacích bojů je naplánován už na sobotu 3. ledna, kdy Valaši vyrazí k prvnímu čtvrtfinálovému boji do Žďáru nad Sázavou. Jak se momentálně daří našemu soupeři, na koho se Plameny spoléhají nebo v čí prospěch velí statistika vzájemných zápasů ze základní části? Otázky na všechny odpovědi naleznete v následujícím článku. Vstupné na domácí zápas, potažmo zápasy činí 70 Kč.

Žďár jedním z aspirantů na postup

Jižní skupina Druhé ligy už před započetím sezóny slibovala řežbu zejména třech vyrovnaných týmů, kterými měli být Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a Moravské Budějovice. Až nečekané naplnění predikcí znamená pouhý čtyřbodový rozestup mezi prvním Havlíčkovým Brodem a třetími Moravskými Budějovicemi.

Druhý Žďár nad Sázavou, soupeř Bobrů ve čtvrtfinále play-off vybojoval druhou pozici díky otočce ve skóre posledního duelu základní části proti DS Českým Budějovicím. Po konečném zúčtování získali Plameny o pouhý bod více, než třetí Žihadla z Moravských Budějovic, díky čemuž mají pro vstup do vyřazovacích bojů výhodu domácího prostředí.

Vstup do sezóny z říše snů

Šest kol. Přesně tak dlouho na začátku nové sezóny sbíraly Plameny po třech bodech ze všech utkání. První ztráta přišla až v kole sedmém, kdy si svěřence trenéra Konečného neporadili v domácím prostředí s Opavou, které podlehli po prodloužení.

Výtečná hra a sbírání bodů ale zdobil Žďár minimálně v prvních dvaceti duelech. Plameny totiž ze svých dvaceti úvodních zápasů pocítily hořkost porážky pouze čtyřikrát, což je velmi dlouho drželo v nejvyšších patrech skupiny Jih.

Závěr základní části s drobnými rozpaky

Dominance z úvodu sezóny ale v konečném důsledku nemusí sehrát žádnou roli. Play-off je nová soutěž a Žďár se před jejím začátkem potýkal s výpadky ve svých výkonech, které se odrážely i na konečných výsledcích.

Z posledních osmi duelů dotáhli svěřenci trenéra Konečného do vítězného konce pouze čtyři z nich, což není nijak hrozivá statistika, pro mužstvo s tak jasnou dominanci ze začátku sezóny ale při nejmenším znamená zdvižený prst, ne-li dva.

Jednu z těchto čtyř porážek připravili Plamenům i právě Bobři z Valašského Meziříčí, kteří na jejich ledě dokázali velmi vyrovnaný zápas dotáhnout k vítězství po prodloužení, který modro-bílým barvám vystřelil Ondřej Martiník po půl minutě odehraného prodloužení.

Ofenzivními esy Bureš se Stehlíkem

Statistky hráčů soupeře jsou nesmírně vyrovnané a bodové příspěvky se rozkládají napříč všemi útočnými formacemi. Přece jenom ale ze statistik útočníků vyčnívají dva případy, kterým se podařilo překonat hranicí třiceti bodů v základní části.

Prvním z nich je osobnost Lukáše Bureše, dvorního nahrávače s 26 asistencemi, ke kterým přidal 9 branek, a stal se tak nejproduktivnějším Plamenem po základní části.

Hned v jeho závěsu se na druhém místě ocitá Ondřej Stehlík, který je se svými 19 přesnými zásahy králem střelců Žďáru nad Sázavou. Mimo jiné přidal v základní části 13 přesných asistencí.

Pozadu však nezaostává ani elitní obránce Jakub Peslar, který svou chuť do útočení zúročil 10 góly v sítích soupeřů a 18 přihrávkami na góly svých spoluhráčů.

Lukáš Bureš, SKLH Žďár nad Sázavou

Bobři drží před vyřazovacími boji výtečnou formu

Ani poslední utkání v Opavě, které Valaši prohráli po samostatných nájezdech, nic nemění na skvělé formě Valachů před startem play-off. Devět vítězství za sebou by se v historických análech hledalo jen těžko a jsou samy za sebe vypovídající o skvělé práci celého mužstva v posledním období.

Svěřenci trenéra Weintritta bojovali do posledního kola o druhé místo s ambiciózním Hodonínem, který se před sezónou netajil ambicemi na postup do Chance ligy. 74 bodů ze 38 utkáních mluví samo za sebe, leč stačily pouze na konečné třetí místo po základní části. Zda se tvrdá píle vyplatí Bobrům i v play-off ukáže několik následujících dní.

Statistikám vládne Dvořák se svou útočnou formací

Udržení Vaňka se Seidlerem v předsezónním období se v jejím průběhu ukázalo jako jedna z klíčových atribut pro dosavadní úspěchy Valachů v letošní sezóně. Spolu s Dvořákem vytvořili nejúdernější formaci Valachů, která se dohromady postarala o více než třetinu všech gólů Valašského Meziříčí.

49 bodů Petra Dvořáka se ke hranici třetiny branek Bobrů blíží v jediné osobě. Hrající manažer a centr první formace je nadále suverénně nejplatnějším členem kádru trenéra Weintritta. Za něj se ve statistikách útočníků zařadili jeho parťáci Rostislav Vaněk s 41 body a Petr Seidler s bodovým příspěvkem, který se zastavil už v předposledním kole na čísle 38.

Z obranných řad se nenechal zahanbit zejména Michal Žák, který byl opět jedním z nejaktivnějších v podpoře útoku a s 31 asistencemi a 11 brankami se stal jedním z nejproduktivnějších obránců Valachů v poslední dekádě, ne-li nejproduktivnějším.

Vzájemné zápasy hovoří ve prospěch Valachů

Bobři na Žďár nad Sázavou zahrát umí, potvrdili to v obou měření sil dosavadní sezóny. V tom prvním z nich přivítaly soupeře z jižní skupiny na svém ledě a na cestu domů mu připravili tři góly v jeho síti, na základě kterých brali všechny tři body za vítězství v poměru 3:1.

Druhá bitva na ledě soupeře byla o poznání vyrovnanější, na jejím konci se ale opětovně radovali svěřenci trenéra Weintritta, kteří udolali Plameny po prodloužení.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Valašské Meziříčí 3:1 Žďár nad Sázavou
Branky a nahrávky: 6. Žák (Dvořák), 49. Raška (Martiník), 55. Martiník (Žák, Holiš) – 31. Bureš (Jícha, Čermák).

Žďár nad Sázavou 4:5p Valašské Meziříčí
Branky a nahrávky: 6. Vašíček (Kolda), 9. Hasoň (Vašíček, Kadlec), 19. Kadlec (Wasserbauer) - 2. Pořický (Vávra), 5. Peška (Fojtík), 30. Žák, 39. Vávra (Žák, Weintritt), 61. Martiník (Žák, Vaněk).

Program čtvrtfinále play-off

Všechny série vyřazovacích bojů Druhé ligy se až s výjimkou Superfinále budou hrát na tři vítězné duely. Pravidlem zůstává střídání pořadatelství jednotlivých mužstvem a utkání vždy každý druhý den. Vstupné na domácí zápasy činí 70 Kč.