Valaši si vyšlápli na favorita z Poruby

Hektický zápas byl k vidění v sobotu 11. listopadu na Bobří hrázi. Valašské Meziříčí hrálo s Porubou dlouhou dobu vyrovnanou partii. Dvě minuty před koncem se hosté už radovali ze srovnání, hlavní rozhodčí ale branku nakonec neuznal po poradě s brankovým rozhodčím. Naopak Ondřej Martiník se trefil do prázdné klece a pojistil tak svému týmu zisk tří bodů.
2. liga - skupina Východ 2017/2018, 19. kolo, sobota 11.11.2017, Zimní stadion Valašské Meziříčí
Poruba
3:1
(0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 38. Hajda (Matějka, Daněk), 39. Žák (Dvořák, Pořický), 60. Martiník – 32. Fojtík (Finsterle). Rozhodčí: Vaněk – Wesley, Pospíšil. Vyloučení: 8:10, navíc Dresler (POR) 10 min. OT, Luka (POR) 10 min. OT a Adam (POR) TH. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:24. Diváci: 374. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Valašské Meziříčí: Šurý (Plšek) – Mikel, Žák, Mar. Varga, Weintritt, Váňa, Hajda – Brunec (A), Dvořák, Pořický – Matějka, Daněk, Kývala – Spratek, Studený (C), Martiník (A) – Mir. Varga, D. Varga
Poruba: Kůdela (Kubáň) – Dresler (A), Slavík, Janota, Kaluža, Hryciow, Adam, Popela, Puškár – Haas, Zachar (C), Fojtík (A) – Káňa, Zdeněk, Luka – Finsterle, Jaroš, Ollender – Ballner, Schwarz

Hned první minuta utkání nabídla vyloženou šanci Poruby, když už do prázdné branky posílal kotouč Káňa. Šurý ale dokázal svižným přesunem v brankovišti kotouč zastavit a udržet tak bezbrankový stav zápasu. Poruba v úvodních momentech pokračovala v náporu a držela Bobry v jejich třetině. Kýžený gól to však nepřineslo, a tak se pokračovalo v první periodě s nulou na obou stranách.

Až druhá polovina první třetiny nabídla další vyloženou šanci. Ve 12. Minutě se řítili dva na jednoho útočníci Bobrů. Kývala ale dostal kotouč na hokejku o něco později než potřeboval a dostal se už jen k bekhendovému pokusu, který skončil jen na boční síti. Další pokračování úvodní třetiny nabídlo vyrovnanou hru z obou stran. Ani jednomu ze soupeřů se ale nepodařilo vstřelit branku, a tak se odcházelo do šaten za bezbrankového stavu.

Druhá perioda začala tak, jak skončila ta první. Vysoké tempo hry bylo vidět z obou stran po celý průběh třetiny. Chvilku poté, co se utkání přehouplo přes svou polovinu, šli porubští hokejisté do vedení. Josef Fojtík byl nejrychleji u kotouče po nahození Finsterleho a poslal svůj tým do vedení - 0:1.

Valašské Meziříčí se nepoložilo a dokázalo ještě do konce druhé části otočit stav zápasu. Nejprve využil přesilovku vzorovou tečí před Kůdelou Jiří Hajda - 1:1, o minutu později poslal Bobry do vedení Michal Žák, jehož pokus od modré zastavila až síť Kůdelovy svatyně - 2:1. Po druhé třetině si tak šli odpočinout do šaten o něco šťastnější domácí.

Od začátku třetí periody se dala čekat nátlaková hra hostů z Poruby, kteří se poženou za srovnáním. Šance až do 55. minuty ale troskotaly na fungující obraně nebo na opět skvěle chytajícím brankáři Šurém. Posledních pět minut nabídlo plno emotivních momentů. Nejdříve hráči Poruby nedokázali proměnit tři jasné šance na srovnání, když už měli položeného gólmana domácích na zemi. Ani jeden z nich však nedokázal najít cestu pro puk do branky.

Čas 58:38. Moment, díky kterému se budou cítit hráči Poruby ukřivděni ještě hodně dlouho. Hosté z Poruby hráli s šesti hráči v poli proti třem na straně Bobrů. Vladimír Luka napřáhl od modré, vyslal tvrdou ránu na branku Šurého a začal se radovat se svými spoluhráči ze vstřelené branky, kterou hlavní rozhodčí uznal. Radost hráčům sebrala až porada hlavního s brankovým rozhodčím, který potvrdil, že se jednalo o odraz kotouče od tyčky a branka tedy nemůže být uznána.

Luka i ostatní hráči Poruby tento verdikt nesli velmi nelibě. Navíc, když se v poslední minutě do prázdné trefil Ondřej Martiník - 3:1, odmítli hráči Poruby nastoupit na ledovou plochu k vhazování ve středovém kruhu. Ta samá situace se poté opakovala při dalších přerušeních hry až do samotného závěru. Na hráčích Poruby se projevila frustrace na tolik, že po závěrečném hvizdu si s hráči Valašské Meziříčí nepodali ruce a odešli do šaten. Ani tenhle fakt ale nezměnil nic na tom, že Valašské Meziříčí uhájilo Bobří hráz i před nájezdníky ze Slezska a vydolovalo proti favoritovi tři body.

Jiří Weintritt (hlavní trenér, HC Bobři Valašské Meziříčí): Prvních pět minut jsme před soupeřem měli určitý respekt. Následně se hra vyrovnala a 55 minut se hrál dobrý hokej. Velmi mě mrzí závěr utkání. Byla to degradace dobrého hokeje.

Aleš Flašar (hlavní trenér, HC RT TORAX Poruba 2011): Zápas jsme neprohráli, měli jsme bodovat. Ale to, co předvedl arogantní rozhodčí Vaněk, tak to se sportem nemá nic společného. Tyto prominentní děti by měly okamžitě odevzdat průkazky rozhodčích a neničit hokej. Když někdo uzná branku, brankový zasvítí, i hráči se smějí tomu, že byla regulérní branka, a on to neuzná... Ne, výkon neměl se sportem nic společného, více k tomu není co dodat.