V posledních dnech mohli fanoušci druholigového hokeje zaznamenat velké dění ohledně formátu i účastníků soutěže. Po zasedání asociace druholigových klubů ledního hokeje byly vybrány dva finální návrhy, ze kterých se nakonec vybral ten konečný. Ten byl po zasedání odsouhlasen ve středu 15. 6. 2022. O tři dny později 18. 6. 2022 všemu jen přidá potvrzovací razítko Výkonný výbor českého hokeje.


Západní a Východní konference

To jsou oficiální názvy dvou nových skupin 2. ligy. Dohromady se soutěže bude účastnit 28 celků, Západní konference bude mít 17 týmů, Východní bude hrát 11 klubů. Start sezóny je naplánován na 17. září.

Západní konference - HC Stadion Vrchlabí, HC Slovan Ústí nad Labem, HC Benátky nad Jizerou, HC Tábor, HC Baník Příbram, HC Kobra Praha, SHC Klatovy, HC Stadion Cheb, IHC Králové Písek, HC Řisuty, HC Letci Letňany, Mostečtí Lvi, HC Wikov Hronov, HC Vlci Jablonec, BK Nová Paka, HC Děčín, Piráti Chomutov.

Východní konference - HC Orli Znojmo, AZ Havířov, HK Ďáblové Nový Jičín, HC Slezan Opava, HC Bobři Valašské Meziříčí, HC ISMM Kopřivnice, SKLH Žďár nad Sázavou, HHK Velké Meziříčí, BK Havlíčkův Brod, SHKM Baník Hodonín, HOKEJ Vyškov.

Rozdělení týmů do skupin je podle jejich geografického umístění. Zatímco na západě jsou druholigové celky v opravdu hojném počtu, na východě je počet o něco chudší. Pokud bychom teoreticky přemístili nám nejbližší soupeře z druhé konference Písek a Tábor do naší konference (snížili tak počet jedné skupiny na 15, u nás by bylo týmů 13), tak například Havířov by strávil v součtu cesty tam i zpátky přes 8 hodin, což je na druholigové poměry v základní části nereálné.

Původně se měly Východní konference účastnit také Pardubice B, které odkoupily licenci od Dvora Králové nad Labem. Ovšem ty budou nakonec hrát vyšší Chance ligu a místo nich se na druholigové mapě po třech letech znovu objevilo Vrchlabí. Celek z podkrkonoší je ale podstatně dále, takže byl tým umístěn do Západní konference.


Nováčci v soutěži a přesuny licencí

V uplynulém ročníku 1. ligy spadly celkem 4 týmy Slovan Ústí nad Labem, Benátky nad Jizerou, AZ Havířov a SK Trhači Kadaň (tým odstoupil z rozehrané soutěže a spadl tak automaticky až do příslušné krajské ligy). Bylo tak jasné, že 2. liga přivítá minimálně 3 nováčky z vyšší soutěže.

V kvalifikaci o 2. ligu hranou ve dvou skupinách zvítězili Piráti Chomutov a SHKM Baník Hodonín, které si tak pro sebe získaly právo účasti v 2. lize pro nadcházející ročník. V play-down 2. ligy byli naopak neúspěšní HC Řisuty a Draci Bílina.

Náš dlouholetý soupeř SHK Drtiči Hodonín prodal svou licenci do Vyškova, kde tak vzniká nový A-tým s názvem Hokej Vyškov.

Kometa Brno B po jednom roce své existence ukončila svou činnost a právo na účast tak putovalo do Znojma. To se pravděpodobně na již delší dobu vrací do českých soutěží.

HC Rodos Dvůr Králové nad Labem, účastník superfinále o účast v baráži o Chance ligu v poslední sezóně prodal svou licenci pardubickému Dynamu. To bude ovšem hrát se svým B-týmem 1. ligu v Chrudimi a do nižší soutěže tak poslalo po třech letech zpátky Vrchlabí.

Při hlasování ADKLH bylo nakonec schváleno zpětné přijetí týmu HC Řisuty zpět do 2. ligy.


Formát soutěže

Východní konference

Základní část Východní konference bude hrána čtyřkolově, každý s každým dvakrát doma i venku.

Týmy po základní části umístěny na 7. - 10. místě budou hrát předkolo play-off na dvě vítězná utkání. Z toho vyjdou dva vítězové, kteří postoupí do čtvrtfinále.

Týmy po základní části umístěny na 1. - 6. místě + vítězové předkola se utkají ve čtvrtfinále play-off hraném na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po ZČ.

Semifinále a finále konference bude taktéž hráno na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po ZČ.


Západní konference

První polovina základní části Západní konference bude hrána dvoukolově, každým s každým jednou doma i venku.

Druhá polovina základní části Západní konference bude hrána následovně:

Týmy umístěny na 1. - 6. místě se utkají dvoukolově (D, V) o pozice do čtvrtfinále.

Týmy umístěny na 7. - 12. místě se utkají dvoukolově (D, V) o pozice do předkola play-off.

Týmy umístěny na 13. - 17. místě se utkají dvoukolově (D, V) o udržení v 2. lize.


Týmy po základní části umístěny na 7. - 10. místě budou hrát předkolo play-off na dvě vítězná utkání, z toho vyjdou dva vítězové, kteří postoupí do čtvrtfinále.

Týmy po základní části umístěny na 1. - 6. místě + vítězové předkola se utkají ve čtvrtfinále play-off hraném na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po ZČ.

Semifinále a finále konference bude taktéž hráno na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po ZČ.


Vítězové Východní a Západní konference se spolu střetnou ve finále celé 2. ligy. Série hrána na 4 vítězná utkání (D, D, V, V, D, V, D). Vítěz se stane MISTREM 2. LIGY a postoupí do Chance ligy.


Týmy umístěny na 17. místě Západní konference a na 11. místě Východní konference automaticky sestupují do příslušné krajské soutěže.NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

0. kolo | út 16.8.2022

 

TABULKA 2. LIGY

1. VAL Valašské Meziříčí 42 157:95 85
2. NJI Nový Jičín 42 137:128 78
3. KOP Kopřivnice 42 142:121 65
4. OPA Opava 42 128:121 61
5. ZNS Žďár nad Sázavou 42 138:155 61
6. KMB Kometa Brno B 42 114:120 57
7. VEL Velké Meziříčí 41 133:159 54
8. HOD Hodonín 42 110:159 43
Kompletní tabulka