Ještě rozhodně není vyhráno, dvě kola před koncem jsou Bobři předposlední, ovšem jen dva body nad aktuálně posledním Velmezem, který na dno poslala nedávná prohra ve vzájemném utkání právě s Bobry. Za posledních 5 zápasů mají Valaši formu na 3. místo v tabulce, Ďáblové se však touhle dobou potýkají s výsledkovou krizí a v závěrečné čtvrtině základní části dokázali vyhrát jen třikrát. Valmez bude bojovat, navíc si může najisto zařídit neúčast v play-down.

VŠECI DO JIČÍNA! ZÍSKEJTE VSTUPENKY NA STŘEDEČNÍ DERBY ZDARMA. VÍCE O SOUTĚŽI ZDE


Jak aktuálně vypadá tabulková matematika?

  • Pokud Bobři porazí za 3 body Nový Jičín a Velké Meziříčí prohraje za 3 body s Havlíčkovým Brodem, Valaši se vyhnou play-down a to bez ohledu na výsledek posledního zápasu.
  • Pokud Bobři porazí za 3 body Nový Jičín a Velké Meziříčí vyhraje za 3 body nad Havlíčkovým Brodem, o "předposledním místě" rozhodne poslední kolo. V něm musí Velké Meziříčí porazit Havířov minimálně za 2 body, pokud se chce dostat před Valmez. V případě výhry Bobrů v posledním kole nad Hodonínem je jasné, že se Valaši vyhnou play-down.
  • Pokud Bobři prohrají za 3 body s Novým Jičínem a Velké Meziříčí prohraje za 3 body s Havlíčkovým Brodem, o "předposledním místě" rozhodne poslední kolo. V něm musí Velké Meziříčí porazit Havířov minimálně za 2, pokud chce jít před Bobry. V případě výhry Bobrů v posledním kole nad Hodonínem je jasné, že se Valaši vyhnou play-down.
  • Pokud Bobři prohrají za 3 body a Velké Meziříčí vyhraje nad Havlíčkovým Brodem za 2 nebo 3 body, Horáci jdou v tabulce před Valmez a o "předposledním místě" rozhodně poslední kolo, ve kterém: Musí Bobři vybojovat o bod více, než kolik bude mít Velké Meziříčí v tabulce před začátkem 44. zápasu. Nebo musí věřit, že se Velkému Meziříčí nepodaří bodovat s Havířovem.
  • Vzhledem k tomu, že oba týmy, jak Velké i Valašské Meziříčí může v posledních dvou zápasech získat 0-6 bodů, jsou stále otevřeny i další kombinace a to "kolik bodů" musí který tým v posledním kole získat. V konečném součtu však stále platí, že Bobři musí mít po základní části minimálně o 1 bod více jak Velké Meziříčí a to kvůli horší vzájemné bilanci. Pokud by se tedy měly tyto dva kluby umístit na posledních dvou příčkách. Ve hře je totiž stále i to, že poslední skončí Technika Brno. Valmez by však musel v následných dvou zápasech urvat minimálně 5 bodů a Velké Meziříčí porazit za 3 body Brod a Havířov. Brno by nesmělo ani jednou bodovat. V tom případě by měl horácký klub stejně 49 bodů jako Technici a díky lepší vzájemné bilanci, respektive skóre, by skončil nad jihomoravským celkem.
  • Poslední tým po základní části se utká v play-down s týmem Řisut, které skončily na dně tabulky západu. Zatímco Východní konferenci čekají ještě poslední 2 zápasy základní části, v té Západní už mají některé týmy po sezoně a startuje předkolo. V play-down hraném na 2 vítězné zápasy se následně rozhodne, kdo uhájí druholigovou příslušnost i pro další ročník soutěže. Občas je tento formát ve spojitosti s 2. ligou nepřesně nazýván jako baráž. Její formát je však jiný a i proto se také mnoho lidí domnívá, že se poslední týmy setkají s vítězi z krajských soutěží. To však není pravda, neboť týmy, které mají zájem do 3. nejvyšší soutěže postoupit si novou příslušnost vybojují v kvalifikaci. Ta se poskládá až na základě toho, kolik vítězů jednotlivých krajských lig projeví zájem kvalifikaci hrát. V minulé sezoně takto postoupily Technika Brno (východ) a Kralupy nad Vltavou (západ).


Ďáblové ve výsledkové krizi, play-off si však zahrají

Po posledním kole je jasné, že si Nový Jičín znovu po roce zahraje play-off, s kým se však potká se s největší pravděpodobností rozhodně až odbitím posledního zápasu. Jedinou jistotou je, že budou začínat venku.

Novojičínským se však v poslední době moc nedaří, za posledních zápasů dokázali Ďáblové dovést do vítězného konce jen 3 zápasy, bodovali ještě po prohře s Kopřivnicí po nájezdech. Před vyřazovací části sezony se jim však nedaří dostat do kondice, 2 zápasy za 3 body po sobě vyhráli naposledy začátkem roku.

Naposledy zavítali novojičínští do Havlíčkova Brodu, zde sice díky brance Hudečka vedli 1:0, Rebelům se však podařilo skóre otočit ve svůj prospěch na 3:1 a Ďáblové tak odjeli s prázdnou. ,,Po nešťastném utkání se Šumperkem to byl z naší strany dobrý zápas, jsme rádi, že jsme ho odehráli výborně. Sice jsme vedli o jeden gól, dlouho jsme se drželi a ubránili jsme několik oslabení. Nepoložilo nás to, potom přišel sportovní zákon Nedáš, dostaneš, když jsme dostali na 2:1. Měli jsme potom dvě obrovské šance na vyrovnání, které jsme neproměnili. Odjíždíme s hlavami nahoře," hodnotil pozitivně i přes prohru hrající trenér Petr Kuboš.


Petr Kuboš a Adam Flok

Ďáblové se mohou po celou sezonu spoléhat na opory jako Viktor Konečný (28+20), Roman Maliník (18+22) nebo Adam Flok (22+14). K týmu navíc patří hned několik velice zkušených hráčů jako útočník David Květoň nebo bek Petr Kuboš, všemu dává pomyslnou korunku velezkušený Rostislav Olesz (21 zápasů, 8+11), ten však od 36. kola za Nový Jičín nenastoupil.

Po odchodu brankářské jedničky Daniela Šimonů do Havířova se v brankovišti Jičína střídá trojice mladých gólmanů. Nejvíce prostoru 19 utkání dostal Filip Hořejší (ø 3,1 inkasované branky na zápas), do 3 zápasů poté zasáhl Tomáš Málek (ø 6,9 inkasované branky na zápas) a do 4 Jakub Klimek (ø 2,6 inkasované branky na zápas), ten naskočil i naposledy proti Brodu.

V posledním derby Bobrů s Ďábly kryl Novému Jičínu v brance záda Filip Hořejší.


SESTAVA NOVÉHO JIČÍNA V POSLEDNÍM UTKÁNÍ: Klimek (Hořejší) – Hanák, Kuboš, D. Holáň, Hruška, Dudáš, J. Holáň – Škarka, Maliník (A), Konečný – J. Sluštík (A), Hudeček, Flok – Gebauer (C), Květoň, Hilšer – Kafka, D. Handl, P. Svoboda.


Naděje!

Bobři zvládli klíčový zápas sezony s Velkým Meziříčí a v tabulce Východní konference jsou tak nyní dva body před Horáky. Potřetí v sezoně zvládli Valaši zápas bez jediné inkasované branky, vtipnou statistikou je, že pokaždé výsledkem 4:0. Dva shut outy vychytal Adam Pavlíček, jeden poté Kryštof Ševců. Pro něj to byla zároveň první vychytaná 0 v dospělém hokeji.


Valmez má znovu po několika zápasech celou situaci ve svých rukou a posledními dvěma zápasy zabojuje o udržení 11. místa nebo o skok na 10. místo. Pokud by však ještě chtěli v tabulce přeskočit Techniku, musí si ze 43. a 44. kola odnést minimálně 5 bodů, Brno zároveň nemůže bodovat. Pokud by měli Bobři stejný počet bodů jako celek z jihomoravského kraje (i stejný počet jako Velmez), šli by kvůli horší vzájemné bilanci pod ně.


Velice dobrou zprávou je, že základní část na Valašku dohraje útočník a odchovanec Lukáš Adámek, jenž tento ročník strávil ve Znojmě. Za Valmez má dvaadvacetiletý forvard skvělou statistiku, za 2 zápasy 4+0.


SESTAVA VALMEZU V POSLEDNÍM UTKÁNÍ: Ševců (Slovák) – Holomek (C), Baroš, Martiník, Liss, Holiš, Štach, Sviták, Hladiš – Stodůlka, Vavřík (A), Vaňo – Finsterle (A), Matějček, Melenovský – M. Popelka, Vávra, L. Adámek – Kozubík, Kuchařík.


43. kolo, II. liga - skupina Východ

HK Nový Jičín - HC Bobři Valašské Meziříčí

KDY: středa 6. 3. 2024

OD: 18:00

KDE: Zimní stadion Nový Jičín


Live přenosy ze všech venkovních utkání Bobrů můžete sledovat na czechicehockey.tv


TABULKA 2. LIGY

1. HAV Havířov 44 270:99 116
2. HVY Vyškov 44 224:152 92
3. HOM Hodonín 44 153:134 74
4. OPA Opava 44 143:134 72
5. HBR Havlíčkův Brod 44 151:141 65
6. NJI Nový Jičín 44 146:165 59
7. KOP Kopřivnice 44 161:172 58
8. ZNS Žďár nad Sázavou 44 149:187 58
9. SUM Šumperk 44 139:160 57
10. VAL Valašské Meziříčí 44 128:170 49
11. TEC Technika 44 118:172 49
12. VEL Velké Meziříčí 44 121:217 43
Kompletní tabulka