V A L A Š S K É M E Z I Ř Í Č Í - V jeho tváři se mísilo vyčerpání s obrovskou úlevou. Ve své kanceláři rozléval šampaňské, zatímco o pár metrů dál duněla hudba a pot se mísil s dýmem vítězných doutníků. Prezident valašskomeziříčského hokejového klubu Josef Vávra prožíval svůj hokejově asi nejradostnější večer. Všichni, kteří mají něco společného s valašskomeziříčským hokejem si po postupu zhluboka oddychli, souhlasíte? "Tak to docela určitě. Začátek baráže se nám povedl a když se podíváme na celý její průběh, tak jsme zatím prohráli jediné utkání, a to v druholigové Chrudimi. Musím se přiznat, že tak dobré výsledky jsem nečekal. Několik zamotaných výsledků nás dostalo do situace, že dnes jsme hráli existenční zápas. Jediný gól minutu a půl před koncem nás nakonec do ligy posunul. Pokud by skóroval Jičín, nemusely by nám stačit ani čtyři body z posledních dvou zápasů. V prvních dvou třetinách se možná na hráčích projevila ta veliká odpovědnost, byli nervózní. Nejvíce asi brankář Bureš. Naprosté absolutorium zaslouží diváci. Měli jsme plný dům a obecenstvo hnalo kluky neustále dopředu. Jsme všichni hrozně šťastní, že to dobře dopadlo. Je to zúročení dlouholeté práce mnoha a mnoha lidí." Autorem článku zveřejněným v roce 2004 na hokej.cz je Michal Trávníček.

Ten vítězný gól, to byla jenom špička ledovce. Budování mužstva, posilování kádru i postavení managementu klubu, to byly postupné kroky k úspěchu. Věřili jste před začátkem sezony, že na jejím konci poteče šampaňské?
"Pokud mám být upřímný, tak ano. S Petrem Kovářem, se kterým to tady táhneme už hodně let, jsme tomu opravdu věřili. Angažovali jsme novou trenérskou dvojici Hermann - Vaštík, přivedli jsme do výboru lidi, kteří byli ochotní pro hokej něco udělat. Krůček za krůčkem jsme budovali i ekonomické zázemí klubu. Jsem doslova nadšen i přístupem meziříčské radnice. Bylo i hodně škarohlídů, kteří kritizovali investici do zastřešení zimního stadionu. Postup do 2.ligy je opravdu špičkou ledovce. Pod ní je pyramida ostatních mužstev. Hrají nám dobře dorostenci i junioři, také žákovské celky jdou nahoru. I tady se projevuje dlouhodobá práce. U 5.tříd máme trenéra, který hodně let působil u týmu mužů. Určitě jim má co dát." "Kluci skončili ve své soutěži na 2.místě. To je přesně to, co potřebujeme. Je nutné, aby se nám rozšířila mládežnická základna. Realizační tým včetně diváků měl odhadem tisíc lidí. Diváci nás neuvěřitelně podporovali. I v průběhu dlouhodobé části krajského přeboru s námi jezdili a většinou překřičeli i domácí fanoušky. Měli jsme mnohokrát domácí prostředí i venku. Pokud bych měl jmenovat někoho konkrétního, tak obrovskou zásluhu na vzestupu meziříčského hokeje má Petr Kovář. Lidé možná ani neví, co všechno pro klub dělá. Je to opravdu manažerská práce od A do Z. Je to člověk, který hokej hrál a vychoval i naše kluky (Robin Kovář i Josef Vávra ml.působí střídavě v HC Vsetín a kanadských juniorských soutěžích, pozn.autora). Umí vyjednat hráče, zná prostředí týmu, ví, co mužstvo potřebuje. Meziříčský hokej, to je jeho dítě, jeho vizitka. Na postupu má opravdu lví podíl."

Vraťme se ještě na začátek baráže. Šumperk vypadl s Velkým Meziříčím, to pak následně nestačilo na Jičín. Neměli jste obavy, že nebudete soupeřům stačit? Šumperk měl ze střetnutí s vámi podstatně lepší bilanci.
"My jsme měli smůlu, že jsme v krajském přeboru neměli soupeře, proti kterému by se mužstvo vypjalo ke špičkovému výkonu. Navíc vizí Petra Kováře a trenérské dvojice bylo, aby výkony mužstva postupně gradovaly. Šumperk s námi měl lepší bilanci. V play-off ale už o nic nešlo. Oni byli vítězové, my také. Šumperk hrál pěkný hokej a opravdu to byl jediný soupeř, který nás nutil hrát naplno. V základní části jsme doma vyhráli a remízovali, v Šumperku jsme oba zápasy prohráli. Je třeba ale říci, že v play-off nebylo mužstvo náležitě motivováno. Hráli jsme s širším kádrem včetně juniorů. Starší hráče jsme nechali odpočinout, nechtěli jsme riskovat zranění. Nechtěl bych to v žádném případě zlehčovat, ale ty zápasy jsme trošku vypustili. Pak jsme samozřejmě velice pečlivě sledovali, jak si bude Šumperk počínat, protože to pro nás bylo jakési měřítko. Velkého Meziříčí bychom se trošku báli, ale nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Přestože jsme měli se Šumperkem horší bilanci, jsme ve 2.lize a máme důvod ke spokojenosti."

Jste ve 2.lize, ale ta bude jak finančně, tak i hráčsky náročnější. Určitě máte představu, co bude třeba, aby váš celek v soutěži obstál. Uvažujete třeba o užší spolupráci se sousedním Vsetínem?
"Tyto úvahy mají reálný podklad. Musím zdůraznit, že spolupráce se Vsetínem byla vždy velmi korektní. Znovu musím jmenovat Petra Kováře, který má nadstandardní vztahy se vsetínským manažerem Oldřichem Šteflem. Pokud to bylo jenom trochu možné, Vsetín nám vždy vyšel vstříc. V dobách, kdy u nás nebyl krytý stadion, mohli jsme třeba trénovat ve Vsetíně. Rozdíl soutěží ale neumožňoval bližší propojení. Tato bariéra je teď odstraněna a určitě musíme jít cestou této spolupráce. Naši odchovanci nám dorostou tak za pět až sedm let. Teď mohou vidět i ti nejmladší, že mohou mít před sebou i ligovou budoucnost a věřím, že i tato skutečnost přivede na náš stadion nové hokejové adepty."

Máte představu, jakými změnami bude muset projít hráčský kádr?
"Ze své pozice bych asi předbíhal dění. Máme před sebou ještě nějaké zápasy. S hráči současného kádru budeme jednat. Soutěž bude náročnější i z toho hlediska, že někteří hráči nebudou moci pokračovat kvůli svému časovému vytížení v zaměstnání. I tuto skutečnost musíme mít na zřeteli. Uděláme všechno pro to, abychom ve 2.lize nehráli podřadnou úlohu. Atmosféra tady je taková, že jsem si jist, že najdeme jak organizační, tak i finanční podporu a že budeme schopni pro klub vytvořit odpovídající podmínky. Aby se tu dělal, i v mládežnických kategoriích, kvalitní sport."

Hokejová euforie se přesunula ze Vsetína o 20 kilometrů dál. Vnímáte postup do 2.ligy jako zatímní vrchol meziříčského hokeje?
"Nemám asi úplně kompletní informace, ale pokud mne paměť neklame, Hockey club byl v Meziříčí založen v roce 1932 a čítal tehdy 11 členů. Pamětníci vzpomínají na dobu, kdy zde působila Dukla. Po ukončení její činnosti hokej ve Valašském Meziříčí několik let stagnoval. Dneškem se završila 16ti či 17ti letá práce. Není to tedy žádný rychlokvas ani vzestup díky nějaké finanční injekci. Hokej tady přestál složité doby a dneska je na svém zatímním vrcholu. Ano, je tu euforie a my jsme rádi."

ODEHRANÝ ZÁPAS

1. kolo | so 23.9.2023

4:6

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

2. kolo | st 27.9.2023

18:00

TABULKA 2. LIGY

1. NJI Nový Jičín 1 7:1 3
2. HVY Vyškov 1 8:5 3
3. TEC Technika 1 6:4 3
4. ZNS Žďár nad Sázavou 1 6:4 3
5. HAV Havířov 1 3:1 3
6. OPA Opava 1 2:1 3
7. HBR Havlíčkův Brod 1 1:2 0
8. SUM Šumperk 1 4:6 0
9. VAL Valašské Meziříčí 1 4:6 0
10. HOM Hodonín 1 1:3 0
11. KOP Kopřivnice 1 5:8 0
12. VEL Velké Meziříčí 1 1:7 0
Kompletní tabulka