Po odehrané přípravě klepe sezóna nedočkavě na dveře. Hlavní trenér A-týmu HC Bobři Valašské Meziříčí Lukáš Plšek se rozpovídal o průběhu přípravy, osobnostech týmu, silných a slabých stránkách mužstva, zhodnotil přípravné duely a rozebral také soupeře v rámci druholigové soutěže společně se stanovením cíle na celkové umístění. To i mnoho dalšího se dočtete v tomto obsáhlém rozhovoru.

Máte za sebou první letní přípravu a sérii přípravných utkání v roli hlavního trenéra. Nenapadlo vás ani jednou, že byste raději byl na druhé straně, jako hráč?

Nenapadlo mě to ani jednou, ale překvapilo mě, kolik toho trenér musí během přípravy řešit, zvlášť v menším klubu, jako je Valašské Meziříčí. Řeším toho hodně, ale nevadí mi to, jsem spokojený a rozšiřuji si svůj obzor ve věcech kolem běžného dění v klubu, což není jen trenéřina, která je mojí hlavní náplní, a musím říct, že mě to baví.

Přistoupili jste k individuální formě přípravy od května a společně jste se sešli až de facto na ledě, vzali hráči úlohu zodpovědně a nastoupili bez problémů?

Většina hráčů k tomu přistoupila zodpovědně, ale našly se výjimky, které přišly nepřipravené. Až mě to překvapilo, že chtějí za hokej nějaké peníze, ale vypadají, jak vypadají. Teď už jsme na ledě dva měsíce a kluci na ledě makají a dřou a i ti, se kterými jsme nebyli na začátku spokojeni. Zlepšili se a myslím si, že jsou ve formě, ve které by měli být.

Určitě tento formát zachovám i nadále, protože ve druhé lize se za přípravu neplatí a všichni kluci chodí do práce, takže je ani nechceme tahat na trénink třeba sedmdesát kilometrů od jejich bydliště. Už jsme se poučili z loňských let, kdy na letní přípravu chodilo minimum hráčů a nemělo to smysl ani pro mě, tak ani pro ty hráče.

Do útoku se povedlo získat velká jména jako je Martin Podešva nebo Jiří Goiš, co od těchto hráčů očekáváte?

Zrovna od těchto dvou toho čekáme hodně. Oba mají velkou minulost a jsou to nadstandardní hráči pro druhou ligu. Jsme velice rádi, že jsme je získali do Valašského Meziříčí, protože taková jména tu dlouho nebyla. Samozřejmě uvidíme, jak budou vypadat na ledě, protože kluci odehráli jen dva přípravné zápasy, ale už když je vidíme během tréninku a toho, jak přistupují ke všemu, tak jde poznat, že prošli vyššími soutěžemi a jsou velkou inspirací pro ostatní mladé kluky. Doufám, že tyto dvě jména, která ještě doplním o Tomáše Vávru, Reného Kajabu a Lukáše Finsterleho, jsou zkušení borci, na kterých to bude stát a budou rozhodovat zápasy.

První dva útoky jsou sestaveny ze zkušených hráčů, někteří z nich mají za sebou extraligu či výraznou část kariéry v první lize, bude to nejsilnější zbraň Valašského Meziříčí?

Jsou to zkušení borci a nebudeme se za nic schovávat, musí to být vidět i v mistrovských zápasech. Jak už jsem naznačil, tihle kluci by měli sbírat body a rozhodovat zápasy. K těmto klukům by měli zároveň vzhlížet mladíci a nechat se inspirovat. Věřím, že mix mládí a kvality, který tu je, může udělat velké věci. Ale zároveň, pokud nebudou plnit pokyny, které jim budeme dávat a budou se chtít na ledě jen ukázat před svými přítelkyněmi, manželkami a milenkami na tribunách, tak to nebude fungovat. Pokud se semkneme a budeme fungovat jako tým, tak si myslím, že letos ve Valmezu dokážeme velké věci.

Co říkáte na výkony mladíků v přípravě, kdo vás nejvíce překvapil a může se stát důležitým článkem ofenzivy?

Mladíci nás velmi překvapili, odehráli skvělou přípravu. Obzvlášť se nám líbila čtvrtá formace Kuchařík, Vavřík, Stodůlka, ale i třetí formace Urbanec, Kozubík, Weintritt hrála parádně. Příprava mladým klukům vyšla, akorát je musíme trochu ukočírovat, aby si nehráli, co chtějí, ale plnili úkoly, protože pak můžeme dostávat zbytečné góly, které jsme v přípravě nedostali jen proto, že brankáři zachytali výborně. A to platí nejen pro mladé, ale i pro první dvě lajny. Mladí kluci nás překvapili, můžou mít dobrou sezóny, ale musí tam být pokora a dodržování předem určené taktiky. Pro mnohé z nich to může být průlomová sezóna.

Když se ale podíváme do obrany, zvlášť po odchodu Michala Žáka, oproti útoku tam tolik zkušeností není, jaký je váš pohled na složení beků?

Po odchodu Michala vznikla díra v obraně, a i proto se k nám připojil Michael Janota, což je hráč, která teď tři roky nehrál, ale má za sebou kvalitní kariéru a mohl by Michala Žáka nahradit. Navíc jsme domluveni se Vsetínem a trenérem Stantienem, že pokud budou mít prostor, tak nám budou pouštět jednoho obránce na střídavé starty a tím by se ta obrana mohla uzavřít. Samozřejmě dostávají velký prostor mladíci jako Mošnička nebo Kamas, kteří toho ještě za A-tým tolik neodehráli, ale v přípravě nevypadali špatně a pokud budou na sobě pracovat a přidávat si před i po tréninku, tak si myslím, že by to mohli ve druhé lize zvládnout.

V generálce proti Opavě vynikli všichni tři hráči ze Vsetína. Bude pokračovat spolupráce s VHK pokračovat i během sezóny, případně jakém rozsahu?

Se Vsetínem je ta spolupráce už dlouhodobá, letos jsme se také domluvili. S těmi hráči ale nemůžeme úplně počítat, protože pokud se Vsetínu někdo zraní, tak nám na výpomoc nikoho nemůžou poslat. Všichni tři kluci, kteří na generálku přijeli, tedy gólman Sachr, obránce Vosátko a útočník Apolenář, jsou nadstandardní na druhou ligu a můžou za nás hrát. Ten první přátelák jim vyšel a uvidíme jak dál, tedy hlavně podle našich představ a marodce v týmu bychom je využívali. Gólmana David Sachra nejvíce, s tím počítáme do brankářské dvojice s Jirkou Slovákem, a Apolenáře s Vosátkem podle naší potřeby.

Během přípravy se protočilo v kádru více hráčů. V týmu už nenastupuje Jiří Slovák, Petr Pavlas nebo Richard Kobylík, z jakého důvodu? Nejsou to citelné ztráty?

Oznámili nám, že nechtějí pokračovat z osobních nebo pracovních důvodů. Počítali jsme s některými, že se po covidové pauze nevrátí. Samozřejmě mrzí nás všichni tři, protože zapadli loni do našeho týmu parádně, především obránci nám nadělali trochu chmury, ale musíme se s tím porvat a chápu ty kluky, že mají priority jinde a pokud se chtějí věnovat práci a nejde to skloubit s hokejem, tak je to zcela logické a pochopitelné.

Povedlo se vám vyhrát poměrně suverénně 5 z 6 utkání, můžete tak hodnotit přípravu jako úspěšnou?

Příprava podle výsledků by se dala shrnout jako úspěšná, ale co se týče herního pojetí a spokojenosti, tak se nám ze šesti zápasů povedly dva, což není tak moc. Že nám ta příprava tak vyšla, je jen díky oběma brankářům, kteří v přípravě měli parádní formu. Jak už jsem řekl, bylo proti nám plno šancí, především z předbrankového prostoru, a kdyby gólmani zrovna neměli svůj den, tak jsme takovou úspěšnou přípravu neměli, a právě proto na tom musíme pracovat a pracujeme na tom i každý den na tréninku, abychom to do začátku soutěže spravili. Šance proti nám ze střelecké vzdálenosti od brány musíme eliminovat a hrát jinak, než jsme hráli přípravu. Čekají nás o level těžší zápasy a pět výher v přípravě nás nijak neuspokojuje.

Co říkáte na soupeře, se kterými jste se potkali, včetně toho, jaké posily v uplynulých týdnech oznámil Nový Jičín nebo Kopřivnice?

Vidíme, že díky systému, kdy z osmi týmů postupují jen čtyři do play-off, tak všichni kolem nás posílili. Vidíme to i v extralize, i slabší týmy pod hrozbou sestupu posilují, což je přirozené. V naší lize, pokud jsou jen čtyři místa do play-off, tak se tam chce každý dostat a i ty týmy, které nikdy neměly ambice, tak mi najednou připadá, že by se tam chtěli dostat. Nový Jičín posílil o velmi zkušené borce, Kopřivnice navázala spolupráci s Porubou a navíc k ním přišli Seidler s Vaňkem a pokud bude pokračovat gólman Hromada, tak se s Kopřivnicí musí počítat. Zkrátka, bude to boj.

Máte přehled i o kvalitách ostatních týmů z 2. ligy, jako třeba Kometa B, Hodonín nebo Žďár nad Sázavou? Co od soupeřů čekáte letos?

O ostatních týmech jako Velké Meziříčí nebo Žďár nad Sázavou toho moc nevím, nicméně Žďár je pokaždé silný soupeř, mají dobré obránce a kvalitní přesilovky, především u nich doma se hraje těžce. Kometa podle jmen má tři až čtyři velmi zkušené borce, kteří sice už nějaký ten pátek nehráli hokej, ale jsou to extraligoví borci, reprezentanti, takže hokej určitě nezapomněli, a především v přesilovkách budou převyšovat zbytek ligy a já doufám, že na takové soupeře jako Kometa nebo Hodonín budou chodit lidi. Je to parádní lákadlo. Co se týče toho Hodonína, ti vždycky skládají tým na poslední chvíli, ale mají zkušené borce jako Komínek, Balán nebo gólman Kubáň. Z Hodonína mám respekt a vždycky mít budu, obzvlášť v Hodoníně je to vždy těžké.

Hlavní trenér Hodonína označil Bobry jako favorita soutěže, přijímáte toto označení?

Tyto vyjádření jsem četl i u manažera Kopřivnice. Podle jmen to asi vypadá, že budeme, nechci říct přímo favoriti, ale hrát někde nahoře. Všechny mančafty v lize mají několik borců, kteří hráli výše než ve druhé lize, takže soutěž bude vyrovnaná a uvidíme, jak se do toho projeví zranění, střídavé starty a podobně. Našim cílem je dostat se do play-off a tomu chceme podřídit všechno. Chceme podchytit začátek sezóna a dostat se do laufu. Rádi bychom se chytli vrchní části tabulky už od startu, abychom okolo Vánoc nemuseli nic honit.

Budou Bobři ještě posilovat na některých postech, nebo už další příchody neplánujete?

Pokud se nám povede domluvit s Michaelem Janotou a dotáhneme střídavé starty ze Vsetína, tak je kádr uzavřený. Pak uvidíme podle zranění a budeme na to reagovat. Valmez je malý klub a nemůžeme si dovolit mít na soupisce dvacet pět hráčů. My potřebujeme, aby začali chodit lidi a můj cíl je, aby chodilo na náš hokej okolo šesti stovek lidí, což si myslím, že je reálné. Vstupné je šedesát korun, což je dnes jedno kafe v kavárně a je to nastavené tak, aby si to mohl dovolit jednou týdně opravdu každý. Tímto bych je chtěl pozvat, protože ve Valašském Meziříčí jsou jména, které tu dlouho nebyly. Já si pamatuju ještě se Vsetínem, kdy tu chodilo přes tisíc lidí a jednou bych se toho ještě chtěl dožít i jako trenér.

NÁSLEDUJÍCÍ ZÁPAS

0. kolo | út 16.8.2022

 

TABULKA 2. LIGY

1. VAL Valašské Meziříčí 42 157:95 85
2. NJI Nový Jičín 42 137:128 78
3. KOP Kopřivnice 42 142:121 65
4. OPA Opava 42 128:121 61
5. ZNS Žďár nad Sázavou 42 138:155 61
6. KMB Kometa Brno B 42 114:120 57
7. VEL Velké Meziříčí 41 133:159 54
8. HOD Hodonín 42 110:159 43
Kompletní tabulka